Basında Biz

tekstil-ve-iplikTüyap Fuarcılık tarafından TEMSAD – Tekstil Makine ve Aksesuar Sanayicileri Derneği desteğiyle düzenlenen Texpo Eurasia 2014, 31. Tekstil, Dokuma, İplik, Terbiye, Örgü, Çorap Makineleri, Yan Sanayileri ve Kimyasalları Fuarı ile eşzamanlı düzenlenen 11. Uluslararası İstanbul İplik Fuarı, 36 ülkeden 552 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla 26 Mart’ta Tüyap Fuar ve Kongre Merkezinde görkemli bir açılışa imza attı.

Açılış töreninde konuşma yapan Tüyap Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, TEMSAD Başkanı Adil Nalbant, İTHİB Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Dalgakıran fuarların gösterdiği başarı grafiğine ve ülkemiz tekstil sektörünün gelişimine değindiler.

Tekstil sektörü ticari fırsatlar yaratan platform Texpo Eurasia’da

Türkiye ve Avrasya Bölgesi’nde tekstil endüstrisinin en kapsamlı buluşma noktası ve yeni ticari fırsatlar yaratan platformu Texpo Eurasia 2014, dokuma, iplik, terbiye, örgü, çorap üretim teknolojileri ve makineleri konularında son yeniliklerinin, yan sanayi ve tekstil kimyasallarının bir arada sergilendiği en önemli ihtisas fuarı olarak sektörün yeni yatırımlarına yön veriyor.

Texpo Eurasia 2014, 26-29 Mart tarihleri arasında tekstil dünyasının nabzını tutarak, ülkemizin ve dünyanın farklı coğrafyalarından gelen tekstil sektöründe lider firmaların yöneticileri, satın alma yetkilileri için buluşma imkanı sağladı. Enerji verimliliği yüksek, üretimde fire ve kayıp ürün miktarını minimum seviyelere çeken en yeni teknolojiler sektör profesyonellerinin beğenisine sunuldu.

Dünyanın en büyük İplik Fuarı Tüyap’ta

11.Uluslararası İstanbul İplik Fuarı, önemli bir başarıya imza atarak dünyanın en büyük ve kapsamlı iplik fuarı konumuna gelmiştir.

Uluslararası iplik sektörünün en önemli ticari buluşması olan İstanbul İplik Fuarı, dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcı ve ziyaretçileri bir araya getirerek küresel iplik ticaretine yön veren satış ve pazarlama platformu haline gelmiştir. Bu seneki fuarda, Türkiye’nin en önemli iplik üreticisi firmalarının yanı sıra, yurt dışından gelen üretici firmalar ve uluslararası iplik ticareti yapan aracı firmalar yer aldı. Üretimde Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk üçte yer alan Türk iplik sektörü, İstanbul İplik Fuarı ile mevcut ihracatını koruyarak, yeni pazarlara ve yeni dağıtım kanallarına ulaşma imkanına yakaladı.

Türkiye’nin ve dünyanın farklı bölgelerinden tekstil sektörü profesyonellerinin merakla beklediği fuarlar, yıl boyunca yurtiçi ve yurtdışında yapılan pazarlama çalışmaları sonucu, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Iran, Irak, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Rusya, Sırbistan, Yunanistan gibi ülkelerden gelen alım heyetleri ve tekstil federasyonlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Ayrıca, Denizli, Bursa, Çorlu, Çerkezköy, Adana, Afyon, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, başta olmak üzere yurtiçindeki birçok tekstil bölgesinden de alım grupları fuarı ziyaret etti.

Tekstil makineleri ve iplik sektörüne yön veren firmaların son ürün ve yeniliklerinin sergilediği Texpo Eurasia 2014 ve 11.Uluslararası İstanbul İplik Fuarları 26-29 Mart tarihlerinde, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi, Büyükçekmece’de dünyanın farklı coğrafyalarından gelen tekstil sektörü profesyonellerini ağırladı.

baskanin-mesajiTEMSAD tekstil makineleri ile bunlarla birlikte aksesuar ve yedek parça ile tekstil kimyasalları üreten firmaların kurmuş olduğu Tekstil Makinecileri Derneğinin amacı, Türk Tekstil makinelerinin ulusal ve uluslararası piyasalardaki kimliğinin olumlu yönde arttırılması ve bu makinelerin üretiminin uluslararası normlarda, tercih edilen ürünler seviyesine çıkarılmasıdır.

Temsad , bu amaç ile 1998 yılında, bu sektörde faaliyet gösteren firmalar tarafından kurulmuş bir sektör derneğidir.
Gelecek hedefleri olan ve bu amaçla yatırımlar yapan iş adamlarının bir araya gelerek meydana getirdikleri bu oluşum, ülke ekonomisine gün geçtikçe daha fazla katkı sağlayan Tekstil Makineleri sektörüne yeni bir vizyon getirmiştir ve gün geçtikçe ulusal ve uluslararası bir çok tekstil derneği tarafından profesyonelliği takdir edilmiş ve edilmektedir.
“Türk Tekstil Makineleri” sektörünün uluslararası imajını yükseltmek, uluslararası şirketlerle işbirliği için yollar açmak; Türk Malı Tekstil Makinesi kullanımının yaygınlaştırılması konusunda, sektörümüzde derneğimiz üyesi makinacılarımızın, yurt içinde ve yurt dışında ticari bilgi ve iş bağlantısı kurmalarına yönelik temasları gerçekleştirebilmelerini sağlayıcı, fuar, sergi, gezi organizasyonu ve tanıtım çalışmalarında bulunmak temel amaçlarımızdandır.

Alfabetik sırayla sayarsak kurucu ve kuruluşumuz hemen sonrasında bu gönüllü görev için elini taşın altına koyan üyelerimiz;

Abdülkadir Cem Çelebioğlu(Aris Makina),
Ayhan Ballı(Uniteks),
Hüseyin Birben(Beneks),
Cahid Değer(Erturlar Makina),
Kadir Abdullahoğlu(Armas Makina),
Mustafa Şener(Şener Tekstil),
Muhittin Yürekli(Yürsan),
Metin Dökme(İnox Makina),
Yunus Güven(Güven Elektrik Makina)
Amacımız, Ülkemizin ve Milletimizin önderi M.Kemal Atatürk’ün hedef gösterdiği gibi gelişmiş toplumlar seviyesine erişmesi için;
-Globalleşen dünyada, üyelerimizin rekabet güçlerini arttırmak için gerekli standartlara ulaştırma çalışmalarında bulunmak, desteklemek, yol göstermek;

-Ülkemizin kalkınmasında en önemli önceliğimiz olan ihracatın, özellikle katma değeri yüksek olan makine ihracatının arttırılması yönünde yeni projeler oluşturmak, merkezi yönetim ile işbirliğini sağlamak;

-Sektörümüzde Toplam Kalite bilincinin benimsetilmesi ve yaygınlaştırılmasını sağlamak, yalnız kağıt üzerinde değil gerçek anlamda kalite sertifikasyonu ile tüm meslektaşlarımızın birlikte belirli standartlarda, kalitede üretim yapmalarını sağlayacak bilinçlendirici ve eğitici çalışmalar yapmak;

-İş hayatımızda karşılıklı güven ilkesinin yerleşmesi/güçlenmesi için çalışmalar yaparak veya yaptırarak, bu ilkenin önemine katkıda bulunmak, sektörümüzde bu iyileştirmeyi yapmak ve bu mevcut seviyeyi yükseltmek

-Sınıflandırılmış Tekstil Makinesi İmalatçıları envanteri ve kullanıcıların el altında bulundurulacak tanıtım kaynakları için çalışmalarda bulunmak;

Adil Nalbant
Yönetim Kurulu Başkanı

191TEMSAD (Textile Machinery and Accessory Industrialists Union) choose its new president as a result of the meeting it held.

In the Executive Board meeting held after the “TEMSEAD 9th Ordinary General Assembly in Yenibosna Gönen Hotel, Adil Nalbant was re-elected as general president. As a result of TEMSAD 9th Ordinary General Assembly, the full and associate members for administrative, supervisory, disciplinary and supreme board (MAKFED) were determined. İsmail Gülle, TRİSAD President Mustafa Balkuv, ÖRSAD President Fikri Kurt and union members also participated. Giving a speech in the opening of the meeting, TEMSAD President Adil Nalbant discussed the development of Turkish textile industry and the point it reached. Nalbant stated that it was necessary for Turkey to have production industry step in in order to get to the target in the year 2023. Stating that it is not possible to reach the aimed numbers without creating added value and technology, also added that he trusts the Turkish industrialists and that they will be successful. Speaking at the meeting, Hikmet Tanrıverdi said that there could be more efficient progress if there was collaboration with the mechanics. Tanrıverdi emphasized that Turkish machine industry can come to a better place through innovation and technological advancements. İHKİB President Gülle stated that we do not know how to trade exactly and therefore we cannot present ourselves sufficiently. Emphasizing the lack of machine strategy of Turkey, İsmail Gülle said the need for a target for success. Indicating that there is a need for a new industry policy, Mustafa Balkuv said that the state must look after this sector. Remarking that every producer must be appreciated, Fikri Kurt underlined the constant necessity to support the mechanics at all times. As a result of the meeting, where TEMSAD members exchange and brainstormed ideas, the new administration started its operations.

temsadSektör olarak 2013 yılının analizini yaparak, 2014 yılını nasıl görüyorsunuz ve beklentileriniz nelerdir?

“Tekstil sektöründe Avrupa birincisi olan Türkiye, tekstil makineleri ihracatı bakımından da bir o kadar güçlü durumda ve gittikçe de gelişmektedir. 2013 yılı Ocak-Kasım verilerine bakacak olursak 287 milyon $ gerçekleşen tekstil makineleri ihracatının 2013 yılı sonunda da 330 milyon $ civarında olması beklenmektedir. 2013 yılı Ocak-Kasım döneminde tekstil makineleri ihracatı, 12,6 milyar $ olarak gerçekleşen genel makine ihracatının % 2’sini oluşturmaktadır. 2013 yılı Ocak-Kasım döneminde en fazla tekstil makineleri ihracatı gerçekleştirilen ülke 26,4 milyar $ ile İngiltere olmuştur. 2013 yılında en fazla ihracatı gerçekleşen tekstil makineleri ürünleri sırası ile; dokuma ipliklerin, mensucatın yıkanması, temizlenmesi ve kurutulmasına yönelik makineler, tekstil makineleri için yardımcı makine, cihaz, aksam ve parçalar, dikiş makineleri, dikiş makineleri için imal edilmiş mobilya, tabla ve mahfazalar ve dikiş makinaları olmuştur. Söylediğimiz gibi, Türkiye ekonomisi için bir hayli önemli bir yer kaplayan tekstil sektörünün daha da güçlenmesinin yolu ülkenin kendi makinelerini üretmesi, kendi talebini karşılamasıdır.”

Türk tekstil makineleri ihracatını ve istihdamını artırmak için izlenmesi gereken yol haritası hakkında neler söylemek istersiniz?

“İhracatı arttırmak, üretim gücünün tanınması açısından firmalar, yurt içi ve yurt dışı olmak üzere katılabildikleri kadar fazla fuara katılmalı, üretimlerini ve kalitelerini dünya ile paylaşmalıdır. Katma değerli ürün üretmeden ihracatı arttırmanın mümkün olamayacağı, tüm dünya tarafından o kadar iyi kavrandı ki, dünya çapındaki büyük firmaların Ar-Ge harcamaları için ayırdıkları fondan bunu anlamak mümkün. Dolayısı ile sürekli gelişen teknolojiye kimse kayıtsız kalamıyor. Dünya ile rekabet edebilmek için Ar-Ge yatırımlarına ağırlık verilmesi mecburiyet halini almıştır. Bakıldığında, imalatçılarımızın artık Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarına daha fazla kaynak ayırarak, küresel rekabet ortamında Türk makinecilerinin daha etkin yer almaya başladığını görüyoruz. Ancak verilen teknolojik desteklerin daha fazla artması, teşvik prosedürlerinin kolaylaştırılması gerekiyor. KOSGEB ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı gibi kurumların desteklerinden faydalanma koşullarının karşılanamaması ve yoğun prosedürler dolayısıyla teşviklerden yeterince istifade edilememesi, bu sebeple de Ar-Ge yatırımlarına kaynak bulunamaması gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bununla beraber ülkemizde üretilmeyen, dışa bağımlı olduğumuz makinaların üretimi için oluşturulacak ortak girişimlere teşvik verilmesi ve İthalata yönelik koruma önleminin alınması gerektiğini düşünüyorum.”
Sektörün global pazardaki konumu nedir?

“Sektör ithalatı ve ihracatında genel olarak bir karşılaştırma yapıldığında, ithalat ve ihracat arasındaki farkın büyük olduğu görülmektedir. İhracatta büyük oranlı artışlar yaşanırken, ithalatta küçük ölçüde düşüşler görülmektedir. Türkiye, 2023 yılında makine imalat sektöründe hedeflediği 100 milyar $ ihracat rakamını, alt yapı sorunlarını hızlı bir şekilde ele alarak yakalayabilir. Bunun yanı sıra ithalat politikalarının da bu hedefe uygun bir şekilde revize edilmesi, hedefle örtüşecek şekilde güncellenmesi gerekmektedir. Yeni pazarların arayışı, özellikle yurt dışı tanıtımların etkin bir şekilde devam etmesi, Ar-Ge yatırımlarının arttırılması, sektörler arası işbirliklerinin geliştirilmesi öncelikli hedeflerden olmalıdır. Sektörün yönelmiş olduğu bu pazarların daha da genişlemesi gerekmektedir. Türk firmalarının mühendislik konusunda gelişmiş olması, üretim esnekliği, ürün geliştirme, satış sonrası gibi faktörlere önem vermesi ile hem ihracat artış gösterecek hem de yeni pazarlara giriş sağlanacaktır. 2023 yılında, tekstil makineleri ihracatı her yıl %20 civarında artış göstererek yaklaşık 2 milyar $’a ulaştığında, gerçekleştirilmesi hedeflenen toplam 100 milyar $ makine ihracatı ve dolayısı ile genel 500 milyar $ ihracat hedefi gerçekleşecektir. Bu konuda her alt sektörün kendine hedefler koymasının ve bu hedeflere ulaşmak için çalışmalar yapmasının büyük hedeflere ulaşmak için etkili bir yol olduğunu düşünüyorum.”